Mis on bipolaarne häire?
Bipolaarne häire on meeleoluhäire, mille korral inimene kogeb/läbib deprsessiooni ja maania faase. Kõikide inimeste tujud muutuvad pidevalt, kuid bipolaarse häire korral hakkavad tujude muutused inimese igapäevaelu häirima. See võib mõjutada inimese toimetulekut koolis, tööl kui ka sotsiaalses elus.
Depressiooni faas on väga sarnane tavalisele depressioonile. Inimene tunneb end väsinult ja tuimalt ning enda eest hoolitsemine muutub raskeks. Sageli tulevad ka enesetapumõtted.
Maania faasi ajal on inimene rõõmus, väga elav ja tunneb end ülitähtsana. Ta ei pruugi tunda vajadust süüa ega magada ning ärritub väga kergesti
Peale ühte episoodi on teine ning nende vahel võib ka olla stabiilne faas. Faasid võivad vahetuda päevade, nädalate kui ka kuude tagant.
Miks Bipolaarne häire tekib?
Teadlased ei ole veel täiesti kindlad miks see tekib, kuid on mitmeid võimalikke põhjuseid.
Üheks häire tekke põhjuseks võib olla pärilikkus. Uuringud on tõestanud, et kui ühel lähisugulasel on bipolaarne häire, siis inimesel on suurem tõenäosus samasse häiresse haigestuda. Teine põhjus on seotud aju funktsionaalsete muutustega ja virgatsainete (dopamiini, noradrenaliini ja serotoniini) liiga madala või kõrge kontsentratsioon ajus.
Kuidas ma tean, kas mul või lähedasel inimesel on bipolaarne häire?
Raske on kohe aru saada, kas sul on bipolaarne häire kuna alguses esineb ainult üks faas, kas maania või depressioon ning peaks ootama teist faasi, et kindel olla. Kui alguses esinevad maania sümptomid, on tõenäolisem arvata, et tegemist on bipolaarse häirega ning siis peaks hoolikalt jälgima, kas tuleb ka depressiooni sümptomeid. Siin on maania ja depressiooni sümptomid häire ära tundmiseks:
Maania
- Suurenenud energiatase
- Ülemäärane jutukus
- Hüperaktiivsus
- Palju erinevaid mõtteid
- Ärrituvus
- Vähene unevajadus
- Kõrgenenud enesehinnang
- Riskikäitumine: ülemäärane rahakulutamine, joomasööstud, uimastite tarbimine ja impulsiivsed otsused, teod
- Kurbus
- Kontrollimatud nutuhood
- Väärtusetuse ja lootusetuse tunne
- Ülemäärane süütunne
- Väsimus
- Ärevus
- Unehäired
- Eemaletõmbumine lähedastest ja sõpradest
- Muutused söömises (söögiisu suurenemine või vähenemine)
Kuna bipolaarse häire korral on eri faasid (depressiooni ja maania), siis peab kasutama eri ravimismeetodeid.
Üks võimalus on ravimite võtmine. Need aitavad meeleolu stabiliseerida ja sümptomeid kontrollida. Tavaliselt kasutatakse meeleolu stabilisaatoreid, antipsühhootikume ja antidepressante.
Teine ravimismeetod on teraapia. Koos arsti või terapeutiga saate valida parima teraapia tüübi. Mõned teraapia tüübid on hariv teraapia, käitumis-kognitiivse teraapia, perekonnapsühhoteraapia või stabiilses faasis psühhodünaamilise suunaga teraapia.
Tähtis on hoida oma meeleolul silm peal. Meeleolu peaks olema tasakaalus, mitte liiga kõrge ega liiga madal. Meeleolu tasakaalus hoidmiseks võid teha endale tegevusplaani. Selle tegemiseks võid küsida pereliikmetelt ja lähedastelt sõpradelt abi. Siin on nippe, mida teha, kui sa tunned, et su meeleolu hakkab tasakaalust välja minema:
Depressiooni faas:
Ole aktiivne ja tee sporti. Leia endale huvitav ja meeldiv liikumisviis, olgu see jõusaalis käimine, mingisuguse spordialaga tegelemine või lihtsalt jalutamine. Kõik on hea ja kasulik.
Tegele asjadega, mis pakuvad sulle huvi ja rõõmu, näiteks mõne hobiga.
Leia aega puhkamiseks ning ära mõtle oma kohustuste peale. Vaata mõnda filmi, loe raamatut või ära tee mitte midagi ja lihtsalt puhka. Selle alla käib ka piisavalt magamine. Proovi võimalikult tihti magada 8-9h.
Söö tervislikult ja joo palju vett, kuid ära pane liigseid piiranguid söömisele. Natukene magusat või rämpstoitu on täiesti normaalne. Lisaks võid proovida süüa võimalikult palju serotoniini taset tõstvaid toite. Need on kalkuniliha, kodujuust, päevalilleseemned, ananass, tofu, spinat, banaan.
Leia aega õue minemiseks ja värske õhu hingamiseks.
Hoia häid suhteid lähedaste inimestega ja ära karda neile oma muredest rääkida.
Väldi alkoholi, kofeiini ja uimastite tarbimist. Need võivad tugevdada ärevushäire tunnuseid.
Maania faas:
Ole rahaliselt tark. Ära hoia kodus sularaha ja sea kaardilimiidid minimaalseks. Kui sa ei saa selle tegemisega ise hakkama, siis küsi lähedastelt abi.
Ole aktiivne ja tee sporti. Leia endale huvitav ja meeldiv liikumisviis, olgu see jõusaalis käimine, mingisuguse spordialaga tegelemine või lihtsalt jalutamine. See kulutab sinu liigset energiat ja leevendab stressi.
Õpi midagi uut või alusta uue hobiga. See aitab ka kulutada liigset energiat, mida sa muidu võid kasutada riskantsete ettevõtete harrastamiseks.
Ole endaga aus. Maania ajal tunned end ülivõimsana, kuid on tähtis tuletada endale meelde, et oled ikkagi inimene.
Kuulsused, kellel on bipolaarne häire:
Mõnikord võid tunda, et oled ainukene inimene, kellel on sellised probleemid ja seetõttu võid tunda ennast üksinda. Tegelikult see ei ole tõsi ja isegi paljudel sinu lemmik kuulsustel võib selline vaimse tervise probleem olla.
Selena Gomez
Selena Marie Gomez on Ameerika laulja, näitleja ja äriomanik. Võibolla tunned tema laule “Wolves,” “Lose You to Love Me” ja "Back to you". Selena bipolaarse häire sümptomid algasid kui ta oli 20ndates. Maania faaside ajal tundis nagu peaks kõigima oma raha jagama. Vahepeal tahtis kõigile oma lähedastele autod osta. Siis tal tuli depressiooni faas ning ei suutnud voodist välja tulla ning ta sõbrad pidid talle süüa tooma. Hiljem tal tulid isegi enesetapu mõtted. Lõpuks hakkas Selena hääli kuulama, läks psühhoosi ning pidi minema raviasutusse, kus tal diagnoositi bipolaarne häire. Nüüd ta käib pidevalt teraapias ja saab õigeid ravimeid bipolaarse häire jaoks.
“Kui sa võitled oma vaimse tervisega, on oluline osa teadmine, mida teha, ja selle aksepteerimine. See on midagi, mille üle ma ei häbene.”
Kui tunned, et tahad rohkem bipolaarsest häirest teada saada, siis siin on lisa allikaid:
1. https://peaasi.ee/mis-on-bipolaarne-meeleoluhaire/
2. https://inimene.ee/haigused-ja-seisundid/list/haigused-ja-seisundid/bipolaarne-haire